MZ 2020/2021

Termíny MZ

MŠMT posunulo termíny didaktických testů na 24., 25. a 26. května 2021. Mimořádný termín DT MZ se uskuteční ve dnech 7., 8. a 9. července 2021 (více informací v níže uvedeném odkazu).

Zkoušky profilové části MZ konané ústní formou se budou konat v období od 1. června do 23. července 2021.

Ústní zkoušky profilové části navazující na část společnou (český jazyk, cizí jazyk) jsou nově pro maturanty dobrovolné. Povinnými zkouškami tedy zůstávají přihlášené didaktické testy (zde platí jiná úprava pro maturanty ze zdravotnických a obdobných škol, kteří absolvovali pracovní povinnost ve zdravotnictví nebo sociálních službách) a dále dvě ústní zkoušky, které si maturanti zvolili ve školní části (také cizí jazyk, který není navázán na DT ve společné části).

Úpravy maturitní zkoušky zde dne 10. 3. 2021

Stanovení předmětů profilové zkoušky pro maturitní rok 2021

79-41-K/81 Gymnázium

V povinných částech MZ žák vykoná zkoušku dohromady ze čtyř různých předmětů.

V rámci společné (státní) části vykoná žák povinně didaktický test z českého jazyka (délka trvání 85 minut) a povinně volitelně buď didaktický test z cizího jazyka (délka trvání 40 + 70 minut), nebo matematiky (délka trvání 135 minut). Zkoušky se konají pouze v jediné úrovni obtížnosti. Hodnocení se provádí na škále „uspěl – neuspěl“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti.

Didaktické testy MZ se konají v týdnu od 24. 5. 2021.

Žák má možnost (rovněž v základní úrovni obtížnosti) zvolit nejvýše dvě nepovinné zkoušky (výběr pouze z předmětů matematika nebo další cizí jazyk)a dále může jako nepovinnou zkoušku společné části zvolit předmět matematika rozšiřující. Hodnocení nepovinných částí se provádí obdobně jako v případě povinných zkoušek společné části.

Profilová část maturitní zkoušky se skládá z nepovinné zkoušky z českého jazyka a literatury, a pokud si žák ve společné části maturitní zkoušky zvolil cizí jazyk, také z nepovinné zkoušky z tohoto cizího jazyka, a z 2 dalších povinných zkoušek. Jestliže volil ve státní části matematiku, musí být jedna z dalších zkoušek profilové části z cizího jazyka. Nelze skládat MZ ze stejného předmětu ve společné a profilové části. Zkouška z českého a cizího jazyka se v profilové části skládá pouze z ústní zkoušky. Zkouška z cizího jazyka se nenahrazuje certifikátem z mezinárodní jazykové zkoušky.

Nepovinně má maturant možnost zvolit nejvýše dvě další zkoušky.

Forma zkoušky:

Ústní zkouška před zkušební komisí

Ústní zkouška z českého jazyka a literatury před zkušební maturitní komisí:

Čas na přípravu 20 minut, délka zkoušení nejdéle 15 minut. Maturant sestaví vlastní seznam literárních děl v počtu 20. Výběr provede z nadále používaného Školního seznamu literární děl k MZ (kánon) s dodržením členění vnitřní struktury dle školních pokynů k MZ. Vlastní seznam maturant odevzdá k 31. 3. 2021. Ke zkoušení budou využity stávající pracovní listy centra s drobnými úpravami. V jednom dni nelze losovat dvakrát stejné téma.

Ústní zkouška z cizího jazyka před zkušební maturitní komisí:

Čas na přípravu 20 minut, délka zkoušení nejdéle 15 minut. Zkoušení proběhne podle nově přepracovaných monotematických pracovních listů. Maturant si vylosuje jeden z připravených 20 PL. V jednom dni nelze losovat dvakrát stejné téma.

Nabídka dalších předmětů profilové části:

anglický jazyk, německý jazyk, matematika, fyzika, chemie, biologie, dějepis, zeměpis, základy společenských věd, informatika a výpočetní technika.

Povinnou zkoušku lze konat pouze z předmětů, kde součet týdenních vyučovacích hodin v jednotlivých ročnících stanovených učebním plánem školního vzdělávacího programu činí za celou dobu vzdělávání nejméně 4 vyučovací hodiny. Pokud je obsahem zkoušky více obsahově příbuzných předmětů nebo jiných ucelených částí vzdělávacího obsahu školního vzdělávacího programu, pak se jejich týdenní vyučovací doby sčítají. Nepovinné zkoušky profilové části může žák absolvovat maximálně dvě. Předměty si může volit ze stejného seznamu jako pro povinné zkoušky profilové části (viz výše), nesmí to však být předměty, které si v profilové části již zvolil jako povinné. Hodnocení nepovinných částí bude uvedeno na vysvědčení, ale do celkového výsledku zkoušky se nezapočítává.

10. 3. 2021 Mgr. Martin Vlášek, ředitel školy

Kánon školní četby

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

error Slider nebyl nalezen.

---infopanel---

Telefontelefon

E-maile-mail

Facebookfacebook.com