Obor Ošetřovatel

Kód studia: 53-41-H/01
Délka přípravy: 3 roky
Určení: hoši/dívky
Podmínky přijetí:  ukončení ZŠ a zdravotní způsobilost
Způsob ukončení: závěrečná zkouška s vydáním výučního listu
Poskytované vzdělání:   střední vzdělání s výučním listem

Školné

Žáci neplatí školné.

Obor je zaměřen na

• osvojení vědomostí a dovedností potřebné pro výkon jednotlivých činností v rámci ošetřovatelské péče pod dohledem všeobecné sestry, porodní asistentky nebo radiologického asistenta
  • činnosti zaměřené na uspokojování biologických, psychických i sociálních potřeb pacientů související se změnou jejich zdravotního stavu
  • komunikaci v jednom cizím jazyku
  • odborné stáže v nemocnicích

Absolvent ovládá

• komplexní hygienickou péči o pacienta a úpravu lůžka
  • rozdělování a podávání stravy
  • sledování stavu nemocných, příznaků nemoci
  • měření a záznam fyziologických funkcí
  • manipulaci s materiálem a přípravu různých pomůcek podle potřeby pracoviště
  • komunikaci s nemocnými
  • asistenci u ošetřovatelských a léčebných výkonů
  • kontrolu a uložení léčivých přípravků a zdravotnického materiálu

Uplatnění absolventů

• v různých zdravotnických a sociálních zařízeních, např. v nemocnicích nebo ošetřovatelských centrech
  • v domácí ošetřovatelské péči, v léčebnách dlouhodobě nemocných, v ústavech sociální péče
  • ve stacionářích pro osoby se zdravotním postižením, v zařízeních pro seniory, atd.

Nemocnice_www