Projekt prevence 2016

Projekt je zaměřený na dlouhodobou všeobecnou i selektivní primární prevenci rizikového chování u dětí a mládeže.

Projekt tvoří certifikovaný komplexní program všeobecné primární prevence (prima až kvarta). Časový rozsah - jedna třída - 4 vyučovací hodiny za školní rok.

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Témata - všeobecná primární prevence rizikového chování a právní vědomí:

Prima - seminář rizikových faktorů, rizikové chování, komunikační dovednosti, nácvik odmítání, " Co dělat když", zdraví, nemoc. Sekunda - seminář rizikových faktorů, posilování sebevědomí, hodnoty, přijímání pozitivní zpětné vazby, mezilidské vztahy, šikana. Tercie - seminář rizikových faktorů, mezilidské vztahy, vztah, láska, partnerství, sexuální problematika, právní vědomí: trestní odpovědnost - co znamená, když je mi 15 let. Kvarta - seminář rizikových faktorů - prožitek své identity, sebepoznávání, partnerské vztahy, úspěch a neúspěch, právní vědomí: trestní odpovědnost, co znamení, když je mi 15 let.

Při práci s jednotlivými tématy ve třídách nebo při rozvoji komunikačních dovedností jsou využívány zejména tyto interaktivní metody: diskuse, beseda, aktivity s prvky zážitkové pedagogiky, skupinové práce, dramatická výchova. Velký důraz je kladen na práci s alternativními způsoby chování v rizikové situaci. Žáci se zamýšlí nad různými možnostmi, jak reagovat v konkrétních případech, např. "Co udělám, když...".

Termíny realizace:

31. 10. 2016 - prima