Pravdu o tom, že Krkonošské gymnázium a Střední odborná škola v Hostinném skutečně patří mezi školy pohostinné, znovu prokázalo Parlamentní víkendové setkání, uspořádané na naší škole ve dnech 17. až 19. září 2021. Předcházely mu sice několikaměsíční přípravy, ale čas investovaný do nich se znamenitě zúročil. Setkání si pochvalovali všichni účastníci a někteří jeho přátelskou atmosféru dokonce označili za téměř rodinnou…

Z pestrého programu naše přihlášené víkendové účastníky, vystupující hosty, ale i zájemce z řad veřejnosti zaujala hned vernisáž přehlídky studentské fotografie „Distanc 2020/21“, opentlená pozoruhodnými hudebními výstupy dvou žáků. Školní Galerie Jednoroh tak s novým školním rokem opět ožila studentským uměním a činorodostí“, aby plnila své ideové poslání a zamýšlené kulturní krédo školy „Studenti sobě!“

Několik studentských přednášek, besed a výstupů zaměřených zejména na debatní dovednosti a fungování studentských parlamentů a samospráv prostřídaly dva klíčové programové body, a to živá debata na téma „Jak koronavirus ovlivňuje školství a jaký má vliv na psychiku dětí“ a potom také předvolební debata pozvaných zástupců politických stran (před nadcházejícími říjnovými volbami do PS PČR). Pozoruhodnou třešinkou na pestrém programovém dortu, servírovaném na našem víkendovém setkání, se bezesporu stalo slavnostní zahájení Duálního studia americké maturity. I u něho byli přítomni naši letošní vzácní debatní hosté a odborníci na školství: Jana Berkovcová, Jiří Drahoš, Petr Just, Viktor René Schilke, Jan Sobotka, Arnošt Štěpánek a Martin Úlovec.

Právě za nimi míří naše velké upřímné poděkování za přijaté pozvání k nám a za jejich věcné a moudré podebatování na zadané aktuální téma. Svou vděčnost ale též směrujeme ke všem zúčastněným divákům a posluchačům, někdy i odvážně přebírajícím roli glosátorů, diskutérů či tazatelů. Děkujeme moderátorovi obou debat Štěpánu Svobodovi, ale v neposlední řadě též všem našim laskavým sponzorům, kteří se podíleli na finančním zajištění akce. Naší školní jídelně děkujeme za chuťově vytříbený i vizuálně pohledný slavnostní sobotní oběd, vedení školy za trpělivost, projevenou empatii a maximální podporu, panu učiteli Jaroslavu Dvorskému za pomoc při přípravách celé akce a za víkendový dozor nad ní a celému realizačnímu týmu Studentského parlamentu Krkonošského gymnázia a SOŠ za povedenou, ba dokonalou souhru s výsledkem plynulého a bezproblémového průběhu našeho Parlamentního víkendového setkání.

Za Studentský parlament Krkonošského gymnázia a Střední odborné školy Matěj Voňka, předseda.