První den podzimních prázdnin Studentský parlament pořádal exkurzi na Národní památník na Vítkově, kde si členové parlamentu prohlédli výstavu Národní muzeum - Křižovatky české a československé státnosti.

Dne 26. 10. jsme se vypravili do Prahy na výstavu ,,Křižovatky české a československé státnosti‘‘ - expozice věnovaná mezníkům české a československé státnosti 20. století. Akce byla pořádána Studentským parlamentem. Ráno jsme se sešli na autobusovém nádraží v Hostinném odkud jsme vyjeli autobusem do Prahy. Do Prahy jsme dorazili asi v 10 hodin a poté jsme z Černého Mostu jeli metrem na Hlavní nádraží v Praze, kde jsme se sešli se zbytkem naší party a vydali jsme se na Vítkov. Nejprve nám kolem 11-ti hodin řekli, že teď mají bohužel zavřeno a tak, že máme přijít později. Tato situace nám nechala dvě hodiny volného času a proto jsme se rozhodli, že se půjdeme podívat na Žižkovskou věž. Poté jsme se vrátili zpět k památníku na Vítkově, který je mimo jiné národní památka a jedna z dominant moderní Prahy. Nedílnou součástí Památníku je také největší jezdecká plastika ve střední Evropě Jan Žižka z Trocnova sochaře Bohumila Kafky. A konečně jsme se šli podívat na výstavu o republice, kvůli které jsme primárně do Prahy jeli. Výstava byla velmi zajímavá a poučná. Rozhodně je výborně zpracovaná a poutavá. Je to jedna ze stálých expozic, věnovaná naší malé zemičce. Zachycovala vývoj naší republiky od Československa přes Protektorát Čechy a Morava až do současnosti. Dále jsme se šli podívat na hrob Neznámého vojína a pak i do podzemní na expozici věnovanou Klementu Gottwaldovi, mumifikaci jeho těla v 50. letech a celkově jeho životnímu příběhu, který ovlivnil vývoj poválečný v Československu. Na Vítkově jsme si šli ještě užít výhled na celý Žižkov i Prahu ze střechy památníku, avšak musíme uznat, že vyjít schody abyste to viděli je docela náročný úkol. Tady naše výprava po Vítkově končí, poté už následovala jen procházka po Praze směrem k nádraží a zpáteční cesta vlakem domů.