Týden před jarními prázdninami odjeli žáci různých ročníků i oborů opět poznávat Anglii. Většina z nich dokázala ze sedmi dnů strávených nejen po památkách a přírodních úkazech Anglie, ale i v anglických rodinách a tamější škole vytěžit, co se dalo.

Dva dny v Londýně, námořní muzeum v Portsmouth s legendární lodí admirála Nelsona H.M.S. Victory, Hever Castle – zámek Anny Boleynové, Brighton se svým Sea Life, Eastbourne, procházka po útesech Seven Sisters je jen stručný přehled míst, kam naši žáci zavítali, když už měli za sebou dopolední výuku.

Většina z nich si odnáší zážitky i z rodin, ve kterých trávili večery a noci. I ti, kteří teprve s angličtinou začínají, si mohli dokázat, že se domluví, když to je potřeba a to je pro učení se cizímu jazyku obrovská motivace. Ti, kteří dosahují již v angličtině vyšší úrovně, pak mohli jít více do hloubky a mohli si upřesnit drobné nejasnosti. Vždy ráno na srazu se pak pyšnili tím, co zjistili, co je jinak, než bývalo, a co se naučili.

Mohli ale také porovnat, jak se žije lidem v Anglii a uvědomit si, že v mnohých směrech se máme velmi dobře a že bychom si toho měli vážit. Například teplo v Anglii v domácnostech začíná minimálně o dobrých pět stupňů níže, snídaně a lunch-pack se mohou zdát stále stejné – ale to je právě Anglie.

Nadšení byli naši žáci i z výuky anglického jazyka. Už to, že je učili rodilí mluvčí jim také pomohlo povýšit jejich sebevědomí. A když jim při závěrečném předávání certifikátů za absolvovaný kurz jejich vyučující nejen gratulovali, ale také velmi důrazně vyzdvihli jejich znalosti , byli jsme na ně pyšní i my. Slovy jedné lektorky: “ It was a privilege for me to teach such a group.“

A slovy nás pedagogů, kteří jsme žáky Krkonošského gymnázia a SOŠ na zájezdu doprovázeli: „Naši žáci naprosto vzorně reprezentovali v Anglii nejen naši školu, ale vlastně celou Českou republiku. Často jsme slýchali od hostitelských rodin i vyučujících, jak jsou slušně vychovaní a jak vysoké úrovně anglického jazyka již mnozí dosáhli. To je pro nás ta největší odměna a motivace pro práci s dalšími studenty, kteří přijdou. Rádi bychom zase vyjížděli pravidelně, protože vidíme, jak obrovský efekt to přináší.“

See you soon, England!

Podívejte se na fotografievideo ze zájezdu do Anglie!